ft-logo

Sudionici simpozija u Umagu 2013.

Zajednica Talijana "Fulvio Tomizza" u Umagu, 31. svibnja u 10.00 sati, simpozij 14. Foruma Tomizza, na temu Bolji život? Govore:

 

Christian EccherChristian Eccher rođen je u Baselu (Švicarska) 1977. godine. U Rimu je diplomirao Talijansku suvremenu književnost i stekao titulu doktora filologije, lingvistike i književnosti. Zaposlio se na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu kao lektor talijanskog jezika. Od 2010. docent je Talijanske kulture na istom fakultetu. Osim predavanja i književne kritike, Christian Eccher bavi se i novinarstvom te surađuje sa srpskim, hrvatskim i talijanskim časopisima. Napisao je brojne članke o kazalištu i geopolitici, s posebnim naglaskom na pogranična područja. Objavio je knjigu La letteratura degli italiani d'Istria e di Fiume dal 1945 a oggi (EDIT, Rijeka, 2012). U njoj autor govori o Istri kao o multietničkom laboratoriju koji je Italiji potpuno nepoznat. Eccher istražuje radove tri generacije talijanskih pisaca iz Istre i Kvarnera i daje kratak povijesni presjek.

Uršula Lipovec Čebron rođena je u Kopru 1975. godine. Diplomirala je na Fakultetu za društvene  znanosti u Ljubljani s temom Mitološka bića u Uršula Lipovec Čebronslovenskoj Istri. Od 2001. godine zaposlena je kao asistent stažist na Odjelu za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Ljubljani.  Godine 2003. magistrirala je s temom Tradicionalni iscjelitelji i duhovni posrednici u Istri u kojoj istražuje odnose između službene, narodne i alternativne medicine sa stajališta medicinske antropologije. S Jelkom Zora uredila je knjigu Priče izbrisanih (Zgodbe izbrisanih prebivalcev Sanje, Ljubljana, 2011), koja sadrži 27 životnih priča „izbrisanih“. Doktorirala je 2011. godine na istu temu s radom "Izbrisani" bez zdravstvenog osiguranja. Članica je Centra američkih studija Circolo Amerindiano u Perugi i talijanskog društva medicinskih antropologa SIAM.

Nataša PetrinjakNataša Petrinjak rođena je u Zagrebu 1965. godine. Nataša Petrinjak rođena je u Zagrebu 1965. godine. Kao novinarka pojavljuje se u medijima od 1989. godine. Kao društvenu kritičarku zanimaju je različite teme: politika u najširem smislu - odnosi moći, pozicija žene u društvu, reproduktivna prava, seksualnost, patrijarhalni obrasci tranzitnih društava, pitanje sloboda i manipulacija istima... Njezin aktivistički novinarski put ostavio je traga u Danasu, Republici, Jutarnjem listu, Novostima, sve do Zareza. Izbor njezine publicistike pod nazivom U sredini u množini objavljen je u izdanju riječkog ICR-a 2011. Od samog početka priključuje se timu Instituta Otvoreno društvo – Hrvatska gdje je bila direktoricom programa nakladništva i časopisa, višegodišnja je suradnica Centra za ženske studije u Zagrebu, te niza kulturnih i aktivističkih projekata. Nataša Petrinjak bila je članica žirija Lapis Histriae. Magistrirala je kulturologiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Danas je glasnogovornica Ministarstva kulture Republike Hrvatske i doktorandica na Interdisciplinarnim humanističkim studijima Sveučilišta u Zadru.

Milan Pahor
rođen je u Trstu 1948. godine. Ravnatelj je Narodne i studijske knjižnice u Trstu od 1983. godine. Istražuje povijest Slovenaca u Italiji. Milan PahorTeme njegovih brojnih članaka, studija i monografija su: narodni preporod Slovenaca u Trstu (1848-1918); suradnja Slovenaca, Hrvata i ostalih slavenskih naroda u Trstu; razdoblje antifašizma u Primorskoj Sloveniji između dva svjetska rata; razdoblje Narodnooslobodilačkog pokreta (1941-1945); prve godine nakon II. Svjetskog rata; slovensko zadrugarstvo i gospodarstvo. Znastvene monografije objavljuje od 1977. godine. Izdvajamo: Slavenska sloga: Slovenci i Hrvati u Trstu od Austro-Ugarske Monarhije do Republike Italije (Trst, 2004).

Boris KoromanBoris Koroman rođen je 1976. u Puli. Diplomirao je 2001. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s temom Medijska kultura u kvorumaškoj prozi. Od 2009. godine na istom fakultetu doktorand je na Poslijediplomskom doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture. Od 1998. do 2002. jedan je od urednika časopisa za književnost Libra Libera. Zajedno s urednicima Libre Libere pokrenuo je 2000. godine projekt Literarni konzorcij – LITKON, mrežnu platformu za mlade pisce. Od 2003. bio je zaposlen kao kustos u Etnografskom muzeju Istre u Pazinu. Autor je novog stalnog postava Memorijalne zbirke Mije Mirkovića Mate Balote, koji je otvoren u ožujku 2005. Područja njegovih interesa su sljedeća: novija hrvatska književnost, kulturalni studiji, književnost u novim medijima, folkloristika, kulturna antropologija... Zaposlen je kao asistent na studiju Kroatistike Filozofskog fakulteta u Puli.